Ciekawostki na temat zębów

Rola rodzica w leczeniu stomatologicznym dziecka
13 marca 2019
Zdrowie zębów, a zdrowie całego organizmu
27 marca 2019
Pokaż wszystkie

Wydaje nam się, że na temat zębów wiemy już wszystko. Przecież dbamy o nie każdego dnia, patrzymy na nie w lustrze, staramy się, by były piękne i zdrowe. Jest jednak kilka ciekawostek, o których prawdopodobnie większość z nas nie ma pojęcia.
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że szkliwo naszych zębów jest najtwardszą tkanką w naszym organizmie. Specjaliści porównują jego twardość do granitu! Trzeba jednak pamiętać, że pomimo niezwykłej twardości, szkliwo może ulec zniszczeniu, a nie jest to tkanka, która jest w stanie się zregenerować. Jeśli szkliwo ulegnie zniszczeniu, nie będzie możliwości, że się odbuduje.

Kolejną ciekawostką jest fakt, że odcisk naszych zębów jest czymś bardzo podobnym do odcisku palca. Jest to cecha unikalna i można na jej podstawie zidentyfikować dana osobę. Korzysta się z tego w sytuacji np. pożaru, kiedy zwłoki muszą być zidentyfikowane, a ciało jest zniszczone, czy też w przypadku ustalania tożsamości przestępcy.

Mało kto wie, że raz na 3000 urodzeń zdarza się, że rodzi się niemowlę z jednym bądź kilkoma ząbkami mlecznymi. Najczęściej są to małe zawiązki zębów, które są bardzo słabe i mogą być bardzo problematyczne np przy karmieniu, niemniej jednak takie przypadki nie są niemożliwe.

Każdy z nas wie doskonale, jakim problemem potrafią być wyrastające zęby mądrości, czyli ósemki, ostatnie żeby w naszych łukach zębowych. Niewielu z nas jednak słyszało o tym, że nasi przodkowie posiadali również dziewiątki, a nawet dziesiątki. Większa liczba zębów w szczęce miała swoje wytłumaczenie w tym, że ludzie potrzebowali zębów do gryzienia surowego mięsa, które stanowiło podstawę wyżywienia. Dzisiaj zdarzają się mutacje, w wyniku których niektórym osobom wyrastają dziewiątki. Najczęściej nie są one w ogóle widoczne, bo nie wyrastają poza dziąsło i dopiero kiedy zaczynają boleć, dowiadujemy się o tym, że w ogóle istnieją. Potocznie nazywa się je zębami głupoty.

Zęby to wciąż fascynujący temat, który zgłębiają specjaliści. Pewne jest jednak to, że stałe zęby otrzymujemy tylko raz, dlatego musimy o nie dbać każdego dnia.

Publikacja przygotowana po konsultacji z Steczko Dentysta Implanty i Leczenie Kanałowe Kraków.

Komentarze są wyłączone.