Biżuteria nazębna – czy to bezpieczne?

Protezy akronowe na miarę XXI wieku
10 września 2017
Lapisowanie zębów mlecznych
24 września 2017
Pokaż wszystkie

Biżuteria nazębna to jeden z trendów współczesnego świata. Wiele osób decyduje się na ozdobienie swoich zębów, czy jednak pod względem stomatologicznym jest to w pełni bezpieczne?

Biżuteria nazębna to najczęściej malutkie ozdoby, które przykleja się do powierzchni zęba. Najczęściej ozdabia się zęby przednie górne na ich wargowej powierzchni, zwykle siekacze i kły. Biżuteria nazębna ma na celu dodać do uśmiechu coś ciekawego, interesującego i błyszczącego. Obecnie na rynku można znaleźć ozdoby w przeróżnych kształtach i kolorach. Pytanie tylko, czy jest to bezpieczne da naszych zębów? Do założenia biżuterii nazębnej przeważnie nie jest potrzebne żadne wiercenie. Wystarczy jedynie porządne i dokładne wyczyszczenie zęba i naklejenie ozdoby za pomocą specjalnych substancji. Substancje te to materiały kompozytowe, najczęściej zachowane w kolorze zęba. Utwardza się go specjalnym światłem przez odpowiedni czas. Zabieg zakładania biżuterii nazębnej zajmuje około 20 minut i jest bezbolesny. Przyklejona ozdoba może pozostać na zębie przez kilka lat, jednak zdarza się, że odpada szybciej lub jest ściągana na życzenie klienta.

Biżuteria nazębna nie jest trendem niebezpiecznym dla zdrowia o ile jest zakładana przez profesjonalistę w sterylnych warunkach, z zachowaniem pełnej higieny. Ozdoba naklejona na zębie jest miejscem, w którym zebrać może się wiele bakterii, prowadzących do rozwoju próchnicy i chorób dziąseł. To jednak nie jedyny mankament biżuterii nazębnej. Zdarza się, że w miejscu ozdoby pojawiają się przebarwienia, a zdjęcie jej niszczy szkliwo, powodując nadwrażliwość zęba. Istnieją również poważniejsze powikłania, do których zaliczyć możemy nadżerki i rany błony śluzowej. Te jednak pojawiają się bardzo rzadko. Często za to zdarzają się alergie na metale, z których tworzone są ozdoby. Substancją, która uczula jest nikiel, często stosowany do produkcji biżuterii. Oprócz tych wszystkich wad istnieje ryzyko połknięcia i zakrztuszenia się ozdobą, jeżeli odpadnie ona niespodziewanie np. podczas snu.

Komentarze są wyłączone.