Afty: jak je pokonać w naturalny sposób?

Resekcja wierzchołka korzenia – jak przebiega?
13 grudnia 2019
Długi proces leczenia zęba wielokanałowego
27 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Afty to niewielkie ranki, które pojawiają się w jamie ustnej i sprawiają nam sporo problemów. Chyba każdy z nas kiedyś miał z nimi problem. Powodują ból, dyskomfort, trudności z mówieniem, jedzeniem. Jak pokonać ból? Co zrobić, by problem ten się nie nasilał i nie powracał?

Płukanie ust zimną wodą oraz unikanie tych produktów, które mogą nasilać problemy z aftami, to podstawa. Dobre efekty może przynieść rezygnacja z alkoholu oraz kawy, warto też zrezygnować z ostrzejszych przypraw – przynajmniej do chwili zagojenia się tych ranek. Ostre produkty, sól, a także produkty kwaśne nasilają odczucie bólu i pieczenia. Lepiej więc zrezygnować z pieprzu, cytrusów, czy nawet pomidorów. Nienajlepiej na afty wpływają też gorące napoje i posiłki. Lepiej zachować letnią temperaturę spożywanych produktów do czasu wygojenia się ranek.

W walce z aftami pomocne będą też zioła i rośliny lecznicze, z których można skorzystać w celu złagodzenia bólu oraz przyspieszenia procesu gojenia się. W leczeniu aft rewelacyjnie sprawdza się balsamowiec, który świetnie wspiera nas w walce ze stanami zapalnymi. Herbata chińska, gorzknik kanadyjski oraz lukrecja to kolejne dary natury, które można z powodzenie wykorzystać do walki z aftami. Sporą skutecznością wykazują się tu również szałwia lekarska oraz bodziszek plamisty, którego korzeń jest świetnym lekiem na otwarte rany. Im wcześniej sięgniemy po takie zioła, tym większa szansa, że uporamy się z aftami, zanim staną się one przyczyną poważniejszych problemów ze zdrowiem. Zioła wykorzystujemy do picia, ale także do płukania jamy ustnej. Wystarczy tylko zaparzyć herbatkę z szałwii czy rumianku, ostudzić ją i tak przygotowanym naparem wypłukać jamę ustną. Efekty nie nastąpią od razu, jednak po kilku dniach stosowania takiej kuracji wszystko powinno wrócić do normy.

W aptece dostępne są różne żele i kremy, które mają na celu uśmierzenie bólu i przyspieszenie gojenia się ranek. Wszelkie te produkty są skuteczne, musimy jednak pamiętać przede wszystkim o właściwej higienie jamy ustnej.

Komentarze są wyłączone.